Göksel Baktagir’in Yeni Kitabı “Bestekâr” İçin Sizlerden Gelen Yorumlar

Attığınız her adım Sanat, Bilgi ve Müzik dolu. Bizlere bıraktığınız ve bırakmaya devam ettiğiniz herşey için sonsuz tebrik ve teşekkür ediyoruz. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum emeklerinize sağlık hocam ???????????

burakhannur

Kitabın yeri başucu
Yazarı baştacı.
Saygılar sevgiler selamlar üstad ?

cihan.gulden

Besteciliğe gönül verenlere ne güzel bir hediye….hayırlı uğurlu olsun dileğimle ????????

deryaderinofficial

❤️Allah razı olsun Üstadımız, kalbinize, zihninize, ellerinize sağlık… Her zaman siz ve kıymetli saz arkadaşlarınızın sazlarından gönül dolusub huzurla eserlerini dinlediğimiz musiki abidelerimizin hikayelerini derleyip kitaplaştırmanız çok güzel bir vefa örneği… Takdirle ve şükranla anıyor Cenabı Hak eşsiz musiki mirasımıza sahip çıkma ve ihya etme gayretinizi ziyade ve daim eylesin.

theatrearabic

Harika eseri dünyamıza gönderdiğiniz için saygılarım ile tebrik ederim ????

asuetomi.koto

Sanat adına sanatçı adına çok çok teşekkür ediyoruz üstadım

husamettinelci

Üstadım ne güzel bir çalışma ellerinize sağlık???

taylan_akcayoz

“Bestekâr” Kitabı ile İlgili Düşüncelerinizi  Yan Taraftaki Butona Tıklayarak Paylaşabilirsiniz.

Göksel Baktagir'in "Bestekâr" Kitabı ile İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz

 
 
 
 
 
 
 
* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.
Geçerli bir e-mail adresi giriniz.
10 Yorum Bulunmaktadır.
Okan Bağ Okan Bağ - Ankara - 16 Ekim 2020 - 23:11:
Göksel Baktagir...Yüzyılın,müzik adamı, kanun virtüözü, gönül insanı...kelimelerle anlatılmaz, gönülde yaşanır...??? 1998 de Okyanustaki sesler albümünden “cananım” eseriyle düştü gönlüme o ateş, artık kanun benim de yarenim olmuştu, kaseti tekrar tekrar dinleyip,taklitle aynı tınıyı çıkarmaya çalışırdım. İlk icra ettiğim eseriydi “Cananım”....Tevafuk olacak ve kıymetli eşimin adı da Canan olacaktı... O gün bu gündür ki kıymetli hocam müzik hayatıma yön veren ve vermeye devam edecek çok değerli bir müzik önderi olmuşur.Kendisine olan hayranlığımı anlatmaya kelimeler yetmez... “Bestekar” kitabı, bu eşsiz eserlerin doğuş hikayelerini öğrenmemiz ve gönlümüzdeki etkisini daha da pekiştirmesi anlamında çok güzel bir proje olmuş. Okurken adeta o duyguları, o anı , eseri içimde tekrar yaşadım diyebilirim. Eserin ruhunun daha net ortaya çıkması anlamında inanılmaz bir katkı sağlamış.Emeği geçen herkese teşekkür ederiz...Çağımızın tüm imkanlarını kullanarak eserlerin notalarına ve ses dosyalarına da ulaşabilir olmamız, Göksel Baktagir sevgisinin ve etkisinin nesilden nesile aktarılmasını sağlayacağından eminim. Kanun metodunun çıkmasını ve mini kanun projesinin yaygınlaşmasını heyecanla bekliyoruz.... Allah sağlıklı, huzurlu,uzun ömürler versin.???
Sema Güneşli Sema Güneşli - Beypazarı - 16 Ekim 2020 - 23:09:
Göksel Hocam, sanatınıza duyduğum aşk, kitabınız sayesinde sizi de bir parça olsun tanıma olanağı bulmam açısından fırsat oldu benim için. Bir çoğunu duygulanarak, kimisinde şaşırarak ya da tebessüm ederek keyif ile okudum. Sonunu merak ettiğim bir romanı okur gibi acele ederek değil; sindirerek okudum. Emeğinize sağlık. Drama'nın hikayesi boğazımı düğüm düğüm etti. Özgür Aktaş'ın gezindiği Gül Bahçesi de çok hoştu. Gül Hasta' nın hikayesinde sizin iki elinizi yüzünüze kapatıp hıçkırdığınızı okurken gözlerimin dolmasını da engelleyemedim. Cansu'nun, "Bu amca beni oğluna mı istiyor?" sorusu karşısında tatlı tatlı gülümsememek de imkansızdı ? Dost Mızrap vefa, Endülüs sadakat... Nihat Gökyiğit'in "başkaları" diye tabir ettiği, her canlının mutluluğu ile mutlu olduğu motto altını çizdiklerim arasında. Gecenin Nuru benim en büyük aşkım. Günlerce her eserinizi özümseyerek dinledim; Gecenin Nuru karasevda bende. Ahmet Tatlıcı sözleri ile Gönlüm Hep Seni Arıyor'da gönlümün aradığını andım. Sönmez Ateş hem ezgi hem hikaye olarak bana mutluluk katanlardan; minik-dev bir yürek yaratıyorsunuz. Buğra'nın Veis Usta dondurmalarının dahi fayda etmeyeceğini ifade ettiği mevsim bende de ilkbahardı ? Duaya dönüşen Masum Aşk'ın herkesi bambaşka etkilemesi... Can Yılmaz'ın kaleme aldığı Çocukluğum'un etkisi, ne güzel melodi deyip geçilemeyeceğini söylemesi, Aşk Masalı'nın hepimizin yüreğine değmesi... Bir romancının, kitabını sizi dinleyerek yazması... Her şey muazzamdı ve tertemiz seven bir hayranınız olarak beni derinden etkiledi. Değerli notalara ulaşabilmek, çalışabilmek de ayrıca keyif... Emeklerinize sağlık. Saygılarımla...
Nurcan Cevik Nurcan Cevik - Samsun - 16 Ekim 2020 - 19:27:
Bestekar tek kelimeyle muhtesem bir kitap. Her bir sayfasını büyük bir keyifle inceliyor ve okuyorum. Hele sevda adlı eser beni benden alan bir beste. Notalarını çıkarıp zevkle çalmaya çalışıyorum. Elinize ve yüreğinize sağlık saygıdeğer Göksel hocam, Onur Bey ve diger emegi geçen müziksever arkadaşlar. Yeni bestekarlar çıkarmanız dilegiyle, sağlık mutluluk ve başarılı muzik dolu günler sizlerle olsun

Kanuni- Bestekar Göksel Baktagir’in 40 yıllık birikimiyle oluşturduğu bestelerinin çıkış hikayelerinin yer aldığı ” BESTEKAR ” kitabında, Bestekarın hikayesi olan bestelerinin hikayelerinin yanında yer alan QR kod tanımlamasıyla web sayfamız üzerinden notalarına da ulaşmış olacaksınız. Dağıtım: Yılmaz İpek Saz Sarayı Gazi Bulvarı No:53/B Çankaya- İzmir Sipariş için telefon: 02324458282 
Whatsapp Sipariş: 05551806051

BİYOGRAFİ

1966’da Kırklareli’nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında, babası Muzaffer Baktagir’in gözetiminde başladı. 1988’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı. Aynı yıl, Tanbûri Necdet Yaşar yönetimindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na girdi. “Necdet Yaşar Ensemble” ile çeşitli ülkelerde konserler verdi.

Beste çalışmalarına konservatuar yıllarında başlayan Göksel Baktagir’in, sözlü ve enstrümantal olarak 400 kadar eseri bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuarına alınmış, “Sazım” adlı Zâvil saz semaisi, 1990’da TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. “Tek Kelime” adlı Muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet Gazetesi tarafından 1997’nin en sevilen 10 şarkısı arasına seçilen sanatçının “Doğu Rüzgârı” albümü 2000’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirilmiştir. 2004 yılında merkezi İsviçre’de bulunan Avrupa Birliği Vakfı’ndan Yılın Müzik Ödülü’nü almıştır. 2013’de Musiki Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen Itrî Müzik ödüllerinde Yılın Bestekârı Ödülü’nü almıştır. 2017 yılı sonunda T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülleri kapsamında müzik alanında layık görülmüştür.

Baktagir 1984’ten bu yana, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra, özellikle “sol el” için geliştirdiği teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzün en önde gelen kanun icracılarından biri kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan kanun enstrümanının bakış açısını New Age, Caz gibi diğer müzik türlerine doğru genişletmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği topluluğundaki görevinin yanında, 1999 yılından beri İstanbul Sazendeleri grubu ile Baktagir, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre, Makedonya, Malta, ABD, Kanada, Arjantin, Malezya, Hindistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Japonya’da konserler vermiştir. Türkiye, İran, Tunus, Cezayir, Almanya, Fransa, Filistin gibi çok çeşitli ülkelerde ileri düzeyde kanun “workshopları” düzenlemektedir. Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan üç denizin sesi Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın saz solistlerindendir. 2016 yılı sanat sezonu açılışında Doğu Rüzgarı adıyla 6 eseri senfonik süit olarak düzenlenmiş ve İstanbul ve Ankara olmak üzere Tekfen Filarmoni orkestrası tarafından seslendirilmiş ve dinleyiciye ulaştırılmıştır. Kendi bestelerini ve müziğini seslendiren farklı konsept gruplarla Tunus, Kuveyt, Almanya, Fransa, Filistin, Cezayir gibi pek çok ülkede konserler vermeye devam etmektedir. 2016 yılının sonunda ünlü caz solisti Lena Chamamyan Göksel Baktagir bestelerinden oluşan Lawnan- Two Colours albümünü çıkarmış ve Ekim 2016 da Zorlu PSM de albümün lansman konserini gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Tunus Carthage ve Hammamet festivali gibi pek çok festivalde Lena Chamamyan & Göksel Baktagir eserleri birlikte seslendirmişlerdir.

CNN Türk yapımı “İstiklal Marşı” belgeselinin müziklerini bestelemiş ve Yurdal Tokcan ile birlikte düzenleyip icra ettikleri “Azeri” bestesi The Passion of Christ filminin müzikleri arasına girmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda Öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş olan sanatçının eserlerinin yer aldığı yayınlanmış iki nota kitabı bulunmakta ve minikler için kanunu öğrenmeyi kolaylaştıracak mini kanun metodu yayına hazırlanmaktadır. Sanatçı, Füsun Baktagir ile evli olup, Buğra Can ve Cansu adlı iki çocuk babasıdır.

Albümlerinden bazıları: Okyanustaki Sesler 1-2-3 serisi, Kervansaray/5, Günlük, Doğu Rüzgarı 1,2 serisi, Sezgiyle Seslenişler, Sirtolar ve Longalar, Hayal Gibi 1,2,3 serisi, Duygu Pınarı, Aşk Senfonisi, Gurbet Türküsü, Furtuna, Kalb-i Coşku, Gönül Bağı.

English Biography

Was born in 1966 in Kirklareli. His musical journey began at the age of eight under the supervision of his father, Muzaffer Baktagir. In 1988, a year after graduating from Istanbul Technical University’s State Conservatoire for Turkish Music, he begun studying for his master’s degree. In the same year, he joined of the Ministry of Culture’s Istanbul State Turkish Music Society, under the direction of Tanburi Necdet Yasar. With “The Necdet Yaşar Ensemble”, he performed concerts in various countries.

Göksel Baktagir, who started composing in his conservatoire years, has produced approximately 400 works, both vocals and instrumentals. Many of his works have been inducted into in the TRT playlists, in 1990 “Sazım “, a long arm lute arrangement, won a contest organized by TRT. His piece named ”Tek kelime” in the Muhayyer kürdi style, was among the ten most popular songs of 1997 chosen by the newspaper Milliyet, and in the year 2000 his album ”Doğu Rüzgârı”(Eastern Wind) was commended by the Turkish Authors’ Association. In 2004 he received the Music of the Year Award from the European Union Foundation based in Switzerland. In 2013 he won the Best Composer Award at the Itri Music Awards, hosted in cooperation of the Music Foundation and Beyoglu Municipality. At the end of 2017, he was seen worthy to be awarded the Republic of Turkey’s Presidential Culture and Arts Grand Award for Music.

Since 1984, Baktagir has been working especially on the technique developed for the “left hand”, as well as other techniques in the performance of the qanun. Considered as one of the the leading artists of our time in the traditional performance of the qanun, he has broadened the perspective of the qanun instrument, which is basically a Turkish musical instrument, towards other musical genres such as New Age, Jazz and other similar styles.

In addition to his duties with the The Ministry of Culture and Tourism’s Istanbul State Turkish Music Group, Baktagir has, since 1999, together with the Istanbul Instrumentalists group, given concerts in England, France, Denmark, Sweden, Belgium, Netherlands, Germany, Spain, Italy, Switzerland, Macedonia, Malta, USA, Canada, Argentina, Malaysia, India, Turkmenistan, Azerbaijan and Japan. He organized Kanun ”workshops” in various countries such as Turkey, Iran, Tunisia, Algeria, Germany, France and Palestine. He was among the Saz soloists of the Tekfen Philharmonic Orchestra’s ‘Sound of the Three Seas’, made up of leading artists from twenty three nations. Under the name Eastern Wind, during the opening of the art season of 2016, six of his works were organised as a symphonic suite and were performed by the Tekfen Philharmonic Orchestra to audiences in İstanbul and Ankara. He continues to give concerts in many countries such as Tunisia, Kuwait, Germany, France, Palestine and Algeria, with different concept groups that perform his compositions and music. At the end of 2016, the famous jazz soloist Lena Chamamyan released the album “Lawnan- Two Colors” made up of Göksel Baktagir’s compositions, and in October 2016 she launched the album with a concert in Zorlu Performance Art Center. In 2017 Lena Chamamyan & Göksel Baktagir performed together in many festivals, such as the Tunisian Carthage and Hammamet festival.

He composed the music of Turkish CNN’s “National Anthem” documentary, and the music “Azerbaijani” he arranged and performed together with Yurdal Tokcan, was among the music of the film ‘The Passion of Christ’.

The artist, who served as an instructor in both Mimar Sinan University’s State Conservatoire and Haliç University’s Conservatoire has two books of music published containing his work, he is also preparing to publish a new method to help make learning the qanun easier for young players.

The artist is married to Fusun Baktagir and is the father of two children, Busra Can and Cansu.

A selection of his albums: Sounds in the Ocean series 1-2-3, Caravanserai / 5, Diary, Eastern Winds series 1-2, Calls of Intuition, Sirtos and Longas, Like a Dream series 1-2-3, The Spring of Emotion, Symphony of Love, Folk Song of Migration, Storm, Excited Heart, Bonds of the Heart.

 

 

Göksel Baktagir Konser, Etkinlik ve Canlı Yayınları – Güncel

ALBÜMLER

 

GALERİ

İLETİŞİM